Rádi bychom vám představili příběh kolegy, který se s technologiemi spřátelil už v útlém věku. Představte si malého kluka, který postupně objevoval svět technologií díky prvnímu rodinnému počítači. Krok za krokem přes hardware a software, až se programování stalo nejen koníčkem, ale i budoucí profesí. Jeho cesta ho zavedla do společnosti MULTIMA a.s., kde se z něj stal důležitý člen týmu a po 12 letech dokonce člen představenstva s odpovědností za vývoj na míru a péči o klíčového klienta.

V rozhovoru se dozvíte, jak se vyrovnává s novou rolí v představenstvu, jaké výzvy přináší současný trh s IT a softwarem, a jak MULTIMA a.s. přistupuje k nejnovějším technologiím a trendům, včetně umělé inteligence.

Radku řekni nám na úvod něco o sobě?

Velmi dobře si pamatuji na začátky, kdy jsem se jako malý kluk dostal k prvnímu počítači, který si rodiče pořídili, a já se kolem toho vždy chtěl motat. Nejprve kolem hardwaru, ale postupně jsem se dostal i k softwaru. Programování mě pak chytlo už na střední škole před více než 20 lety tak, že jsem věděl, jakým směrem se dále ubírat, a už během studií jsem sbíral praxi na reálných projektech.

Hned po vysoké škole jsem nastoupil do společnosti MULTIMA a.s. a pokud nepočítám roční pauzu jinde, tak letos tomu bude už 12 let. Během celé doby, co v jsem ve firmě, jsem rozšiřoval svoje znalosti, a postupně se přidávaly odpovědnosti a pravomoci ohledně vedení vlastního týmu, až jsem se letos v červenci stal členem představenstva se zodpovědností za custom vývoj aplikací a vztah s naším klíčovým zákazníkem, Kooperativa pojišťovnou.

 Poděl se s námi o to, jak se cítíš ve své nové roli a na čem aktuálně pracuješ?

Pokud budu upřímný, tak rád přijímám nové výzvy a roli člena představenstva jsem po velmi dlouhém rozmýšlení přijal s pokorou, ale zároveň i s tím, že netuším, do čeho všeho vlastně jdu. Obavy z nové role zmírnili především zkušenější kolegové a kolegyně kolem mě, od kterých se mohu rychle učit a inspirovat se.

Nicméně i v nové roli se snažím držet toho, co mě vždy bavilo, tedy pohybovat se primárně kolem technologií, IT projektů, ale i kolem chytrých a inspirativních lidí. Do programového kódu se už dostanu o dost méně než dříve, nicméně v projektech jako takových se pohybuji dennodenně. K tomu navíc se ale nově pohybuji i v dalších agendách ohledně fungování firmy nebo třeba i obchodu.

Jaké jsou hlavní výzvy, se kterými se nyní setkáváš?

Jako firma určitě chceme jít s dobou, držet tempo s konkurencí, nebo být v něčem i lepší. K tomu je potřeba mít nejen schopné a motivované lidi, ale mít i dobře fungující týmy skládající se z podobně naladěných lidí. Software je stále složitější a náročnější na vývoj, což vyžaduje od vývojářů vyšší úroveň dovedností a zkušeností a pro dosažení požadovaných výsledků je oproti minulosti potřeba i mnohem více spolupracovat a komunikovat – což pro velkou část „ajťáků“ jakožto typických introvertů, včetně mě, bylo ještě pár let zpět skoro nemyslitelné.

Mezi další výzvy spadají i stále se zvyšující nároky a potřeby zákazníků. Ne všichni umí přesně definovat své požadavky, nebo se požadavky často mění i během samotného vývoje, ale termíny jsou předem dané. Je třeba se tomu přizpůsobit a umět v takovém prostředí pracovat. Kromě samotné dodávky software je třeba být zákazníkům i dobrým partnerem, který rozumí tomu, co a proč dělají, nabídnout jim v případě nejasností různé varianty řešení a být oporou, na kterou se mohou spolehnout.

Co se s tím dá dělat?

Musíme se stále rozvíjet a posouvat se. I proto jsme v letošním roce odstartovali sadu aktivit pro naplnění nejen strategických cílů naší společnosti. Spadají sem úkoly typu zefektivnění a modernizace vývoje a projektového řízení, zapojení AI do naší každodenní rutiny, nastavení samoučící se organizace, cloudifikace aplikací nebo rozjetí inkubátoru, který by měl dát život našim dalším novým produktům. To vše jsou poměrně velké úkoly, ale věřím, že se nám je společně bude dařit realizovat, a být tak i nadále pro naše zákazníky i zaměstnance kvalitním partnerem.

Jak ty sám vůbec vnímáš nové technologie a trendy typu AI?

Mám radost z každé nové technologie, se kterou přijdeme ve firmě do styku a můžeme se s ní nějak více seznámit, ale hlavně kterou můžeme i aplikovat u konkrétního projektu v praxi. Minulý rok jsme si například při vývoji našeho produktu Dokladovna vyzkoušeli technologii Blockchain a v rámci našeho zapojení do vývoje nového core systému NEURON v Kooperativa pojišťovně jsme se navíc seznámili a začali aktivně používat technologie jako Apache Kafka, WSO2 a Camunda.

Trend AI vnímám pozitivně i navzdory tomu, že stále se veřejně objevuje více než dost obav z budoucnosti, nejrůznějších mýtů nebo frustrací z toho, že je AI nesprávně používána a dotyčným přináší spíše zátěž než užitek. Věřím tomu, že správné použití AI ve správných procesech nám určitě hodně pomůže zefektivnit tyto procesy a tím ušetřit čas i peníze. Zároveň velmi souzním i s tvrzením, že AI nenahradí lidskou práci, ale že lidé, kteří budou umět AI správně používat nahradí ty, kteří AI používat nebudou.

No a jak vnímá nové technologie MULTIMA a.s.?

MULTIMA a.s. nové technologie vnímá jako prostředek pro zjednodušení a zlepšení života při inovaci a digitalizaci problémů firem i jednotlivců. Ostatně máme to i v naší vizi.

Je jasné, že v dnešní době se bez automatizace a digitalizace správně nastavených procesů obejde málokdo. Nyní je ale musíme zapojit i do oblastí, kde to bylo dříve nemyslitelné, a zkusit využívat při tom data novými způsoby – třeba s pomocí různých podob již zmíněné umělé inteligence.

V MULTIMA a.s. jsme v posledních měsících zaměřili pozornost i na modernizaci aplikací pro naše interní potřeby a už pár měsíců například můžeme využívat naši novou virtuální AI asistentku Ester.

Čeho bys rád dosáhl v nejbližší době?

V krátkodobém horizontu budeme rozšiřovat naše kancelářské prostory v Pardubicích o dalších cca 20 pracovních míst a v rámci toho i posilovat během letošního a příštího roku naše řady o další kolegy.

Mým dlouhodobým cílem je, abychom napříč trhem pracovali na těch nejmodernějších a zároveň smysluplných projektech, které zákazníkům opravdu pomáhají, a měli schopné a co nejvíce samostatně fungující týmy, které dokážou tyto projekty zrealizovat.

 Osobně mám i velkou radost, když mně kolegové dávají zpětnou vazbu, jaké nabrali zkušenosti, kam se posunuly apod. Rád bych, abychom všichni v týmu byly více pozitivní a uměli se radovat i z maličkostí, které se nám povedly, jelikož dnešní doba přináší spoustu negativních informací, kterými jsme bombardování ze všech možných stran každý den.

Děkuji ti za čas a upřímné sdílení tvého příběhu a zkušeností. Je skvělé vidět, kam až tě tvá cesta ve společnosti MULTIMA a.s. zavedla. Držíme ti palce v tvé nové roli. Měj se skvěle a ať se ti daří!

Pokud vás tento příběh zaujal a vidíte se pracovat v prostředí, které oceňuje inovace, růst a technologické nadšení, máme pro vás skvělou zprávu! V MULTIMA a.s. právě hledáme nové talenty do našeho týmu. Nezáleží na tom, jestli jste na začátku své cesty nebo již máte za sebou nějakou tu profesní zkušenost – pokud máte vášeň pro technologie a chuť se učit, jste přesně to, koho hledáme. Podívejte se na naše volné pozice v MULTIMA a.s. a staňte se součástí našeho příběhu.