Představte si mladého nadšeného vývojáře, který na jaře oslavil první výročí v MULTIMA a.s. Jeho cesta nebyla čistě náhodná. Jeho vášeň pro programování se začala objevovat během středoškolských let na gymnáziu. Od mládí se snaží přemýšlet nad věcmi „out of the box“ a řešit výzvy vlastními způsoby. Nyní pokračuje ve svém vzdělávání na ČVUT v Praze, kde studuje softwarové inženýrství. Jeho příběh slouží jako příklad, kde kombinace zvědavosti a neustálého úsilí, může skvěle nastartovat úspěšnou kariéru v  IT. Přinášíme vám rozhovor s Alessandrem Petricem.

 

Alessandro, mohl bys našim čtenářům na úvod prozradit, jak dlouho už jsi s námi a jakou pozici zastáváš?

Ano, v dubnu to bude přesně rok, co jsem se připojil k týmu MULTIMA a.s., kde pracuji na pozici – Junior Java vývojář na pobočce v Pardubicích.

Gratulujeme k výročí! Jsme rádi, že jsi tu s námi. Vzpomínáš si na svůj první projekt, který jsi řešil?

Děkuji! Ano, vzpomínám si dobře. Pracoval jsem na projektu pro velkého zákazníka, kde bylo cílem vytvoření centralizované platformy pro příjem, správu a párování plateb. A tam jsem řešil komponentu, která propojovala backend, frontend a WSO2, v podstatě všechno vázala do sebe.

 

Byla v projektu nějaká konkrétní výzva, která ti dala zvlášť zabrat a zůstala ti doslova v paměti?

Asi to bylo začlenění do firemních procesů a takové to naskočení do firemního flow. Zjistil jsem, že přístupy a know-how jsou úplně odlišné od toho, na co jsem byl zvyklý ze školy. Chvíli mi trvalo, než jsem se adaptoval a procesy pochopil a trochu si je vštípil.

Určitě chápu, co tím myslíš. Tohle přesně může být běžná zkušenost pro mnoho lidí začínajících v jakémkoliv oboru.

Řekni nám jaké projekty tě nejvíce bavily a proč?

Dosud jsem měl příležitost pracovat na třech projektech a každý z nich mi umožnil tvořit něco zcela nového a především jedinečného. Tak bych to zhodnotil. Řekl bych, že to je pro mě v práci jedna z největších motivací.

 

Jaký byl tvůj první dojem z pracovního prostředí v MULTIMA a.s. a jak se ten dojem změnil po prvním roce práce?

 Skvělý! A přesně tenhle moment zůstal i po roce.

 

Jaký vliv měl mentor nebo kolega na tvůj profesní vývoj v MULTIMA a.s.?

Určitě velkou. Na začátku mi ohromně v mém začlenění pomohl kolega David Handlíř, který měl se mnou velkou trpělivost, vždy mi poradil a odpověděl na moje, někdy i hloupé dotazy. Byl taková moje podpora při pracovním procesu.

 

 Jaké klíčové dovednosti a znalosti si získal během svého působení MULTIMA a.s., které považuješ za důležité?

Kromě toho, že jsem se posunul na úrovni vývojáře, tak bych asi zmínil komunikaci, jak v rámci týmu, tak se zákazníkem.

 

Existuje něco, co bys na své pracovní pozici nebo ve společnosti změnil?

 Všechno my vyhovuje, jsem spokojený. Ale, tak hodila by se nám jedna extra mikrovlnka. (smích :)))))

 

 Co bys poradil ostatním, kteří nastupují na novou pracovní pozici,  jako junior vývojář?

Asi nejdůležitější je aktivně komunikovat, doptávat se, když člověk něco neví, nebo když si není úplně jist. Nebát se být ten „nejhloupější“ v místnosti. Tenhle postoj mi rychle pomohl se učit a adaptovat v prostředí v týmu.

To zní skvěle. Existují nějaké konkrétní dovednosti nebo znalosti, které považuješ za klíčové pro vývojáře?

Za mě je důležité mít základy programování a logicky uvažovat. Mně se osvědčilo se neustále ptát a hledat odpovědi, rozšiřovat svoje znalosti a vzdělávat se. Ale nechci tím říct, že se vývojářem nemůže stát někdo bez předchozích znalostí. Nic není nemožné a s dostatkem nadšení má člověk velmi dobrý základ pro to stát se jednou vývojářem.

Už jsme se dotkli tvé profesní cesty, ale zajímalo by mě, zda v tvém životě bylo období, kdy tě lákala jiná cesta než se stát vývojářem?

Vždycky jsem byl vášnivý sportovec, věnuji se basketbalu od 8 let. Můj sen bylo hrát basketbal na profesionální úrovni, což i nějakou dobu bylo na úkor školy. Když to nevyšlo, začal jsem se plně věnovat studiu a programování. Basketbalu se stále věnuji, a nyní hraji za Svitavy.

Jaké technologie nebo programovací jazyky tě aktuálně nejvíce zajímají?

Začínal jsem s Javou a ihned jsem věděl, že to je to pravé pro mě. Chci se v ní zdokonalovat, stejně jako v různých frameworkách, například Spring. Zajímá mě také design a vývoj frontendu. Plánuji se v těchto oblastech dále zdokonalovat a to pomocí nějakých kurzů a nebo workshopů.

Jaký máš názor na význam neustálého vzdělávání v IT?

Neustále vzdělávání je klíčové, ať už v oblasti novinek, tak už ve známých technologiích, nebo v naprosto nových disciplínách, které jsou o několik mílových kroků dál, jako například ten neuvěřitelný boom v oblasti umělé inteligence. Jinak za mě je dobré sledovat aktuální trendy a přizpůsobovat se jim.

Jaký máš názor na work-life balance? A jak si ty sám organizuješ svůj čas mezi prací, studiem a osobním životem?

Rád bych řekl, že se snažím držet rovnováhu, ale já jsem typ člověka, kterému vyhovuje maximální vyplnění volného času, takže si naberu spoustu závazků, a pak se snažím balancovat a stíhat všechno, což ve výsledku znamená, že ráno opustím byt a vracím se až pozdě večer.

Na závěr úplně odbočíme od IT a ráda bych se tě zeptala, představ si, že by si mohl být superhrdina, kdo bys byl?

Tohle je zatím ta nejtěžší otázka mimochodem. Určitě bych si přál být superhrdina, který má schopnost ohýbat čas, jak ho zpomalit, tak i vrátit zpět. Možná to zní, jako bych měl v životě spoustu věcí, kterých lituji, ale tak to není. Jsem člověk, který se snaží přijímat události tak, jak přicházejí. Přesto existují okamžiky, které bych si rád znovu prožil a tato schopnost by mi to umožnila.

Díky, že jsi nám dovolil nahlédnout do tvého světa! Držíme ti palce v dalších projektech a výzvách.

Prozkoumejte další skvělé příběhy z našeho MULTIMA světa. Mrkněte na inspirativní rozhovor s Radkem Prokešem a nebo s vývojářským duem Adamem a Vítkem, kteří sdílí své zkušenosti s vývojářskou tvorbou a inovacemi. Jsou to příběhy, které nabízejí spoustu inspirace a ukazují, že v MULTIMA a.s., se to talentem jen hemží – ideální čtení na dnešní večer. 

Máte chuť stát se součástí naší komunity? Připojte se k nám na LinkedInu nebo si odebírejte náš newsletter, a tak zůstaňte v obraze o všech a příležitostech a novinkách, které pro vás připravujeme.